We wtorek został powołany nowy zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi. Jest to Józef Staniewski, biskup pomocniczy grodzieński w latach 2014–2021, o czym poinformowała służba prasowa Watykanu.

Po rezygnacji arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza 3 stycznia w związku z osiągnięciem wieku 75 lat, tymczasowym administratorem apostolskim był ogłoszony bp Kazimierz Wielikosielec.

Józef Staniewski pochodzi z polskiej rodziny. Urodził się w 1969 r. we wsi Zaniewicze koło Grodna, studiował w Akademii Wojskowo-Technicznej, w Grodzieńskim Seminarium Duchownym, następnie uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Od 2005 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie.

29 listopada 2013 r. został mianowany przez papieża Franciszka na biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej, święcenia biskupie otrzymał 1 lutego 2014 r. Od czerwca 2015 roku- Sekretarz Generalny Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)