Prokurator generalny Białorusi Andriej Szwed poinformował, że dotychczas na Białorusi zamknięto 23 z ponad setki polskich placówek oświatowych.

Według niego placówki te realizowały „politykę antypaństwową” przez „czczenie zbrodniarzy”.

„Prowadzili działania, które w żaden sposób nie były związane z celami i zadaniami określonymi przez ich dokumenty, nie odpowiadały one w żaden sposób ideologii naszego państwa, a de facto były nakierowane na działalność wywrotową. W końcu stworzyliśmy listę wszystkich polskich bandytów, którzy eksterminowali ludność cywilną” – powiedział prokurator generalny Białorusi w filmie „Параллель «Польша»”, który opowiada o „ludobójstwie Białorusinów, okrucieństwach Polaków w czasie II wojny światowej i próbie zamachu stanu w Mińsku”.

Wcześniej minister edukacji Białorusi Karpienko stwierdził: “prywatne przedszkola i szkoły półlegalne pod auspicjami indywidualnych przedsiębiorców, stowarzyszeń publicznych lub wyznaniowych były w większości wykorzystywane do celów politycznych, stały się rozsadnikami kolorowej rewolucji. A ich pracownicy i liderzy znaleźli się w destrukcyjnych organizacjach na różnych poziomach ”.

na podst. kresy.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)