W sobotę 11 września złożyła w Polsce wizytę Kanclerz Niemiec Angela Merkel, tematem wizyty była sytuacja na granicy z Białorusią. Na wspólnej konferencji z Kanclerz Niemiec premier mówił o pełnym poparciu rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją. Kanclerz przyznała iż nie do zaakceptowania są hybrydowe ataki Białorusi, za pomocą ludzi. 

Morawiecki zaznaczył, że niedawno Polska jak również Niemcy padły ofiarą kąpielową.  “Cyberprzestępcy zaatakowali istotne elementy naszego systemu, politycznego. Aby zobaczyć jak ważna jest współpraca pomiędzy nami – ta polityczna i ta instytucjonalna” premiera.  Jak dodała, dodała rozmowę z Merkel sporo czasu poświęconej promocji.  „Pozostało dużo o tym, co dzieje się na naszej polsko-białoruskiej. Mamy tutaj pełne wsparcie europejskiej, także niemieckie, aby bronić Europy, nielegalną imigracją, przed ruchami, które nie są krajowe od polskiego nas” zaznaczył szef rządu.

Podczas spotkania omówiono i podsumowano także Polsko-Niemieckie relacje gospodarcze oceniając je na bardzo dobre

– Nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, polskie firmy rosną we współpracy z niemieckimi firmami, i odwrotnie – powiedział premier podczas wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.

Jak dodał, Polska jest jednym z kluczowych partnerów dla Niemiec. Jest też coraz więcej wspólnych przedsięwzięć, nie tylko takich, które włączają we współpracę międzynarodową wielkie korporacje, ale także średnie i małe firmy – powiedział premier.

Polska jest zwolennikiem silnej militarnie Europy

Rozmowy dotyczył również bezpieczeństwa międzynarodowego ,,Jestem zwolennikiem tego, żeby Europa była silna militarnie, abyśmy mieli siłę odstraszania’’- powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wydatki na obronność państw UE powinny być wyłączone z procedury nadmiernego deficytu w Unii Europejskiej. ,,Tylko silna gospodarczo i spójna społecznie Europa jest w stanie być potężnym, globalnym graczem na arenie międzynarodowej’’ – kontynuował.

Premier podczas spotkania z kanclerz Niemiec ponownie przekazał stanowisko polskiego rządu dotyczące realizacji gazociągu Nord Stream 2. Jak wskazał, projekt postrzegany jest nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, ale także przez pryzmat długoterminowego bezpieczeństwa narodowego oraz kosztem bezpieczeństwa naszego regionu, zwłaszcza Ukrainy.

Źródło: 

https://www.gov.pl/web/premier/premier-po-spotkaniu-z-kanclerz-niemiec-polsko-niemieckie-relacje-sa-bardzo-dobre

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C944944%2Cmorawiecki-mamy-pelne-wsparcie-niemiec-aby-bronic-europy-przed-nielegalna

Łukasz Musiatowicz

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)