Białorusini Wrocławia uczcili pamięć rozstrzelanych poetów.

29 października Białorusini Wrocławia uczcili pamięć poetów, rozstrzelanych w ramach czystek stalinowskich.

W noc z 29 na 30 października 1937 roku na terytorium mińskiego więzienia NKWD(Ludowego komisariatu Spraw Wewnętrznych) zostało rozstrzelano powyżej 100 przedstawicieli białoruskiej intelektualnej elity: wybitnych poetów, działaczy społecznych, nauki, kultury. Przypuszczalnie ich ciała zostały pochowane na terytorium uroczyska Kuropaty gdzie w latach osiemdziesiątych odkryto masowe groby rozstrzelanych ludzi. Ogółem w czasie największych czystek od marca 1937 do maja 1938 roku na Białorusi było represjonowano więcej niż 100 tysięcy osób. Później większość z nich została zrehabilitowana. Kilka miesięcy przed rozstrzelaniem w Mińsku urządzono spalanie dzieł które nie przeszły cenzurę.

Tak zwana noc rozstrzelanych poetów jest obchodzona od 2017 roku kiedy to aktywiści obronili strefę ochronną Kuropat od budownictwa centrum biznesowego. Od tego czasu rozpoczęli obchodzić 29 października “Noc rozstrzelanych poetów”. W tym roku białoruskie diaspory uczcili pamięć rozstrzelanych w ponad 30 miastach poza granicami Białorusi, na trzech kontynentach. Podobna akcja odbyła się również we Wrocławiu.

Podczas akcji odczytano między innymi wiersze przedstawicieli rozstrzelanych poetów, wraz z tłumaczeniami na polski, hiszpański i ukraiński:

Julego Taubina, poety, tumacza  – Jestem optymistą, Pamiętasz

Alesia Dudara, poety, kryryka, tłumacza – Błądzą po twarzy cienie, Triolet,.

Michasia Czarota, poety, dramaturga, prozaika, redaktora, działacza społecznego – Buntownik, Przysięga

Todara Klasztornego, poety, tumacza – Klonowe Zamiecie.

Akcja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności.

 

 

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)