Łukaszenka: nakaz pracy do 10 lat

Łukaszenka kazał ministrowi zdrowia Białorusi wypracować rozwiązania w ramach walki z emigracją lekarzy z Białorusi. Według niego nakaz pracy dla młodych lekarzy powinien być zwiększony z 2 do 10 lat.

Podczas swojej podróży służbowej w Orszy samozwańczy prezydent Białorusi odwiedził miejski szpital nr 1 w Orszy. W szpitalu zaciekawiło go czy ilość personalu medycznego jest dostateczna. Według kierownictwa szpitalu stanowiska są w pełni obsadzone, a szpital nawet może pomagać innym placówkom medycznym – kierować tam swój personel.

Dyktator wspomniał że w kraju nie starcza anestezjologów. Narzekał między innymi że sporo specjalistów o tak rzadkiej specjalizacji otrzymuje bezpłatnie edukację żeby później zasilić emigrację zarobkową:

„Ty bezpłatnie przygotowałeś anestezjologów-reanimatologów. I nawet jeżeli nie za budżet, a odpłatnie – płacą grosze. U nas ogólnie jest bezpłatna edukacja, a tam gdzie płacą, to o 10 razy mniej, niż w Ameryce lub Niemczech. My go bezpłatnie przygotowaliśmy, on machnął nam ręką i pojechał zarabiać. Tutaj jest problem, i ty powinieneś mi złożyć propozycję w nowym roku, ąż do drakońskich metod”

„Przyszedłeś studiować na uniwersytecie – przyszedłeś, skończyłeś. My ciebie przygotowaliśmy – na przykład, odpracuj 10 lat. Później chcesz gdzieś wyjechać – zapłać nam koszt tego, że ciebie uczyliśmy, i jedź. Albo niech zapłacą ci, gdzie ty pojedziesz Wtedy odjechałeć i odjechałeś – przyszli młodzi, nowi …. W nowym roku powinieneś złożyć mi propozycje” – tak nakreślił rozwiązanie dyktator Białorusi.

Warto zaznaczyć że podczas pandemii na obszarze całej Białorusi zwolniono wielu lekarzy. Przyczyną posłużyły protesty lekarzy przeciwko przemocy lub żądania zapewnienia wszystkiego co jest niezbędne do leczenia chorych na COVID-19. Na przykład w Szczuczynie na Grodzieńszczyźnie zwolniono jedyną lekarz od chorób zakaźnych, a anestezjolog-reanimatolog Ihor Tabolich z szpitala klinicznego nr 1 w Mińsku był zmuszony do emigracji po zatrzymaniu na jednej z akcji protestacyjnych.

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)