Zamek w Nowogródku- jedna z najpotężniejszych twierdz w Wielkim Księstwie Litewskim, unikatowy zabytek architektury obronnej średniowiecza oraz rezydencja wielkich książąt Wielkiego Księstwa Litewskiego nadal pozostaje w opłakanym stanie. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty obwarowań wraz z ruinami baszt.

Rekonstrukcja zamku trwa od 2012. Już od dłuższego czasu są podejmowane próby odbudowy ruin baszt i wzmocnienia gruntu. Do tej pory to jest główny problem białoruskich konserwartorów.

Jedna z baszt została prawie całkowicie przebudowana z nowoczesnej cegły. Aby wzmocnić konstrukcję, zastosowano metalowe wsporniki, które psują widok, nawet pomimo nieudolnych prób „ukrycia” przed turystami. W związku z tym okazuje się, że trzeba patrzeć nie na zabytkowy budynek, ale na jakiś nowy budynek z nowoczesnej cegły, cementu i metalu.

Druga wieża została potraktowana delikatniej, choć sądząc po ogrodzeniu czeka ją los „sąsiada”. Chociaż konserwatorzy starali się, aby widok był jak najbardziej autentyczny. Widać, iż używali do tego kamiennych kostek.

Obiektywnie rzecz biorąc, nie ma tu wiele do zobaczenia. Pomimo obietnic z 2012 r., w dalszym ciągu nie widać nawet stoisk informacyjnych, nie ma żadnych ekspozycji, co, niestety, może zniechęcić potencjalnego turystę.

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)