Polacy z Białorusi mówią, że w tym roku obchody Święta Niepodległości- będą dla nich jednymi z najtrudniejszych za całą historię niepodległej Białorusi. Podkreślają również, że media państwowe na Białorusi kreują wizerunek Polski, jako kraju wrogiego i nastawionego agresywnie w stosunku do Białorusinów.

– Każde Święto Niepodległości w naszej organizacji zawsze rozpoczynało się od mszy świętej, od wspólnej modlitwy za Ojczyznę. W tym roku będzie tak samo. Ludzie będą się zbierać przede wszystkim w kościołach na wspólnej modlitwie w intencji Polski – mówi Marek Zaniewski w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Również Irena Biernacka prezes oddziału Związku Polaków w Lidzie potwierdza, że ludzie nie zamierzają rezygnować z obchodów Święta Niepodległości. – Będziemy obchodzić to święto . Będzie msza święta, odśpiewanie hymnu polskiego, będzie śpiewanie patriotycznych piosenek i oglądanie filmów patriotycznych o niepodległości aby dzieci poznawali swoją historię – mówi Irena Biernacka.

Polscy aktywiści zauważają, że od ponad 7 miesięcy w areszcie przebywają liderzy Związku Polaków na Białorusi – Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Wielu polskich działaczy musiało wyjechać z Białorusi do Polski w obawie przed aresztowaniem.

Na podst. IAR

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)