Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej zabrały głos podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Kraje zdecydowanie potępiają działania oficjalnego Mińska. Stanowisko to zostało wyrażone we wspólnym oświadczeniu po wynikach zamkniętych konsultacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W wydanym oświadczeniu zaznaczono, że Białoruś kierując się względami politycznymi, naraża na niebezpieczeństwo życie i dobro zgromadzonych na granicy imigrantów. Stwierdzili także, że celem Białorusi jest “destabilizacja krajów sąsiednich” i “odwrócenie uwagi od jej własnego, zdarzającego się coraz częściej naruszania praw człowieka”.

“Wzywamy władze białoruskie do położenia kresu tym nieludzkim działaniom i nienarażania ludzi na niebezpieczeństwo. Organizacje międzynarodowe muszą otrzymać natychmiastowy i nieskrępowany dostęp do migrantów, aby mogły im udzielić humanitarnej pomocy”.

W trakcie posiedzenia także została podjęta dyskusja o sankcjach wobec władz białoruskich i tych, którzy przyczyniają się do kryzysu migracyjnego na granicy z Polską.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)