Wrocławscy Białorusini uszanowali pamięć Witolda Aszuraka

Podczas akcji przedstawiciele miejscowej diaspory zwrócili uwagę na nieprzestrzeganie przez dyktaturę Białorusi konstytucji, oraz łamanie przez tamtejsze władze przepisów kodeksu karnego Republiki Białoruś.

Również uszanowano pamięć Witolda Aszuraka który zmarł pół roku temu w tajemniczych okolicznościach podczas odbywania wyroku w zakładzie karnym.

Urodzony na ziemi Lidzkiej, Witold Aszurak został zatrzymany za udział w protestach przeciwko falsyfikacjom wyborów na Białorusi 9 sierpnia 2020 roku. Został oskarżony z artykułów 342.1 (Organizowanie i przygotowywanie działań rażąco naruszających porządek publiczny lub czynny udział w nich) i 364. (Przemoc lub groźba użycia przemocy wobec pracownika organów spraw wewnętrznych) kodeksu karnego Republiki Białoruś. Sprawa sądowa Witolda była rozpatrywana za zamkniętymi drzwiami. 18 stycznia sędzia Maksim Filatov skazał Witolda na 5 lat pozbawienia wolności. Był to jeden z najbardziej rygorystycznych wyroków aktywistom w tamtym okresie. Znajomi Witolda i aktywiści powiązują tak wysoki wyrok z zastraszaniem aktywistów regionalnych.

Podczas swojego pobytu w zakładzie karnym był zmuszony do noszenia na odzieży żółtego oznaczenia – zarezerwowanego przez system karny na Białorusi dla oznaczania więźniów politycznych.

21 maja 2021 zakład karny w Szkłowie nr 17 poinformował krewnych Witolda o jego śmierci z powodu niewydolności serca, rodzina zmarłego zwracała przy tym uwagę że Witold nie miał nigdy problemów z sercem. 25 maja przekazano krewnym ciało Witolda z zabandażowaną głową, co rodzi przypuszczenia że nie zmarł śmiercią naturalną. W tym samym dniu Białoruski komitet śledczy opublikował wideo(ze śladami montażu) z karceru gdzie widać dwa gwałtowne upadki Witolda.

Witold został pochowany 26 maja w Brzozówce w rejonie lidzkim, miał zaledwie 50 lat.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)