Białoruska artystka z Grodna, Rufina Bazlova trafiła na szortlistę Allegro Prize 2021

Allegro Prize – międzynarodowy konkurs sztuk wizualnych organizowany przez przez Allegro we współpracy z Contemporary Lynx – międzynarodowym magazynem niezależnym poświęconym sztuce, fotografii, kulturze, kolekcjonowaniu dzieł sztuki i designowi. W tym roku w konkursie wzięła udział artystka pochodząca z Grodna – Rufina Bazlova.

Celami konkursu są: wsparcie i popularyzacja sztuk wizualnych, promocja prac artystów wśród szerokiego grona odbiorców, wsparcie nowych talentów, danie im możliwości skupienia się wyłącznie na działalności artystycznej.

Organizatorzy otrzymali powyżej 1600 zgłoszeń z 90 państw świata.

Wśród dzieł Rufiny są prace poświęcone protestującym, którzy zebrali się przy steli w Mińsku latem 2020, więźniu politycznemu, artyście, perfomerowi Alesiu Puszkinowi, miss Białorusi 2008 Woldze Chizynkowej – która trafila latem do aresztu tymczasowego za swoją pozycję i krytykę reżimu, Wolnemu zjednoczeniu sportowców, najbardziej znanemu na Białorusi kobiecemu triumwiratowi – Swietlanie Cichanouskiej, Maryi Kalesnikavaj, Weronice Tsepkalo.

Niektóre prace artystki można było zobaczyć w trakcie wystawy ulicznej w Wilnie, organizowanej przez Urząd Miasta Wilna i Centrum Kultury Skrzyżowania.

Praca Rufiny poświęcona Alesiowi Puszkinowi była wystawiona na aukcji charytatywnej zorganizowanej przez kanał w messengerze Telegram – @by_culture. Zwycięzca przekazał pracę do muzeum Wolnej Białorusi.

Na konkurs Allegro Prize zostały zgłoszone prace Swietłana – mój prezydent(red. – mowa o Swiatłanie Cichanouskiej), Kamuflaż, Dj-e „Przemian” i inne.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 7 grudnia.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)