Kino niezależne stworzone przez Białorusinów podbija kolejne szczyty.

W tym filmy kilku twórców związanych z Białorusią otrzymały nagrody Międzynarodowego Festiwalu Kina Dokumentalnego w Amsterdamie(IDFA). Międzynarodowy festiwal kina dokumentalnego w Amsterdamie odbywa się od 1988 roku. 25 listopada IDFA ogłosiła zwycięzców poszczególnych nominacji.

Nagroda dla najlepszego filmu

Nagroda dla najlepszego filmu (€15,000) otrzymała produkcja Mr. Landsbergis,(Litwa, Holandia) Sergeja Loznisty. Sergej Loznitsa jest ukraińskim reżyserem białoruskiego pochodzenia.

Film M.Ladnsbergis składa się z wywiadów, kadrów chronik, opowiada o rozpadzie Związku Radzieckiego i roli Vytautasa Landsbergisa, jednego z założycieli stowarzyszenia Sąjūdis(które walczyło niepodległość Litwy), byłego członka Rady Najwyższej Litewskiej SRR. Landsbergis przewodniczył historycznej sesji parlamentu na której ogłoszono Akt Przywrócenia Państwa Litewskiego – deklarację niepodległości Litwy.

„Nie jest łatwo ożywić historię. Jeszcze trudniej jest sprawić, by było to ekscytujące, pilne i całkowicie wzbogacające, aby poczuć, jakbyśmy przeżywali to, co się dzieje. Na każdym poziomie rzemiosła zwycięski film reprezentuje monumentalne osiągnięcie, które w pełni bada rolę, jaką jeden człowiek, jeden naród i jeden historyczny moment mogą odegrać we wciąż rozwijającej się historii globalnej walki o wolność i samostanowienie. Nagroda IDFA 2021 dla najlepszego filmu w konkursie międzynarodowym trafia do oszałamiająco kompletnego i wciągającego Mr. Landsbergis Siergieja Łoznicy ” – podało jury.

Nagroda za najlepsze zdjęcia(€15,000) otrzymała rosyjsko-białoruska produkcja Where Are We Headed(Dokąd zmierzamy) nakręcona i wyreżyserowana przez Ruslana Fedotova.

Konkurs IDFA na krótkometrażowy film dokumentalny

Film Pawła Mozhara, Handbook(Niemcy, Białoruś), zdobył nagrodę IDFA dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Realizując ten projekt reżyser zamienił swój pokój w studio, w którym inscenizował proces wymuszania informacji od świadków.

Nagroda przekrojowa IDFA za najlepszy film fabularny

Jedną z 4 nagród przekrojowych, a mianowicie „nagrodę za najlepszy film fabularny” otrzymał również film Where Are We Headed(Dokąd zmierzamy) nakręcony i wyreżyserowany przez Ruslana Fedotova.

za ifda.nl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)