Ponad pięćdziesiąt osób zebrało się wieczorem pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku żeby okazać solidarność z więzionymi działaczami mniejszości polskiej na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Podczas akcji zachęcano również do pisania listów i kartek świątecznych do aresztowanych działaczy.

W akcji udział wzięli działacze mniejszości polskiej z Białorusi, mniejszość białoruska w Polsce i po prostu mieszkańcy Białegostoku.

Podczas akcji działaczka ZPB Maria Tiszkowska przypomniała, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut siedzą w więzieniu za to, że uczyli języka polskiego dzieci i młodzież, pielęgnowali tradycje narodowe, obchodzili święta religijne, dbali o miejsca pamięci.

Tylko w ciągu pierwszych kilku dni białostocczanie wysłali do Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta już ponad trzydzieści listów.

Każdy może napisać świąteczną kartkę do więźniów politycznych. Akcja potrwa miesiąc – można wziąć w niej udział przychodząc do białostockiej siedziby Stowarzyszenia Wspólnota Polska przy ulicy Kilińskiego 13.

Działacze Związku Polaków zostali oskarżeni na podstawie art. 130 Kodeksu karnego Białorusi („Podżeganie do nienawiści”). Za to liderom polskiej mniejszości na Białorusi grozi od 5 do 12 lat więzienia. Obrońcy praw człowieka uznali Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta za więźniów politycznych. 

fot. PAP/Artur Reszko

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)