Facebook zablokował siatkę fejkowych kont uprawiających wojnę informacyjną.

Firma Meta(Facebook) opublikowała swój roczny raport poświęcony zagrożeniom. W raporcie podano że zostały zablokowane konta z Białorusi i Polski. Ślad prowadzi w stronę białoruskiego KGB.

Właściciele kont wydawali siebie za dziennikarzy i aktywistów. Fejkowe konta publikowały krytykę władz Polski, wideo i zdjęcia z które powinny były sugerować, że Polska narusza prawa migrantów, porównywały podejście służb Polski do migrantów i służb innych krajów.

W przypadku Białorusi zostało zablokowane 41 konto na FB, 5 grup i 4 konta na Instagramie. Treści rozpowszechniane przez zablokowane konta były skierowane do odbiorców z Bliskiego Wchodu i Europy. Wszystkie konta podsycały kryzys migracyjny. Firma Meta, będąca właścicielem sieci społecznościowej Facebook, znalazła powiązania powyższych kont z Białoruskim KGB.

W przypadku Polski sytuacja wygląda następująco. Zablokowano 31 konto, 4 grupy, dwa wydarzenia, 4 konta na Instagramie. Konta publikowały treści o kryzysie migracyjnym i były skierowane do odbiorców z Białorusi i Iraku. Według opinii Meta, zostały założone w Polsce.

Facebook niejednokrotnie blokował fejkowe konta wykorzystywane w celach politycznych, na przykład wcześniej blokował konta związane z Talibanem. Kryzys migracyjny zaostrzył się 8 listopada, kiedy to tysiące migrantów ściągniętych przez Białoruski reżim, próbowali przejść przez przejście graniczne w Bruzgach, lecz zostali zmuszeni przez białoruskie służby do nielegalnego przekroczenia granicy Polski.

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)