9 grudnia Sejm przyjął przez aklamację uchwałę wzywającą reżim białoruski do zaprzestania represji wobec działaczy mniejszości polskiej w tym kraju, a także do uwolnienia innych więźniów politycznych.

„Sejm Rzeczypospolitej domaga się uwolnienia Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych i zaprzestania represji w stosunku do członków opozycji demokratycznej na Białorusi. Ponadto Sejm Rzeczypospolitej Polskiej domaga się zagwarantowania niezbędnej opieki lekarskiej przebywającym w aresztach opozycjonistom” – napisali posłowie w przyjętej w czwartek, 9 grudnia, przez aklamację Uchwale wzywającej reżim białoruski do zaprzestania represji wobec Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych.

Sejm podkreślił, że stan zdrowia przetrzymywanej od ponad ośmiu miesięcy w więzieniu pod Mińskiem szefowej Związku Polaków na Białorusi gwałtownie się pogorszył. “Andżelika Borys potrzebuje natychmiastowych badań lekarskich z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz stałej opieki medycznej” – zaznaczyli posłowie.

W uchwalonym dokumencie posłowie przypomnieli, że Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie pod zarzutem zorganizowania bez pozwoleń festynu wielkanocnego, a następnie oskarżona o „podżeganie do nienawiści” oraz „gloryfikowanie zbrodni nazistowskich. „Wszczęta przez białoruski wymiar sprawiedliwości sprawa karna jest motywowana politycznie i stanowi reakcję na wsparcie przez polskie władze prodemokratycznej opozycji na Białorusi” – podkreślił Sejm. Andrzej Poczobut, dziennikarz i komentator polityczny, „wskazywał na rosnącą liczbę więźniów politycznych oraz relacjonował zmuszanie Białorusinów do emigracji” – napisali posłowie. 25 marca br. trafił on do więzienia pod zarzutem „rozpalania nienawiści na tle przynależności narodowej”.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej docenia odwagę i wytrwałość Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, a także innych członków opozycji politycznej, masowo zatrzymywanych na Białorusi. Za taką postawę w otaczającej ich rzeczywistości ponoszą najwyższą cenę” – głosi treść uchwały. Posłowie zaapelowali także do społeczności międzynarodowej o potępienie działań reżimu Łukaszenki oraz wywarcie na niego presji, by respektował podstawowe prawa człowieka.

Źródło: sejm.gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)