Wysoko postawiony białoruski generał osobiście nadzorował migrantów szturmujących polską granicę.

Szturm polskiej granicy przy przejściu granicznym Bruzgi (sąsiadującym z polskim przejściem granicznym Kuźnica) nadzorował białoruski generał Roman Podliniew, zastępca przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.

O zidentyfikowaniu białoruskiego funkcjonariusza poinformował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podczas konferencji Straży Granicznej.

Kilka dni po tych wydarzeniach umieściliśmy w mediach społecznościowych to zdjęcie. Pokazuje jednego z funkcjonariuszy służb białoruskich który zwrócił uwagę naszych żołnierzy swoim zachowaniem. To był człowiek który zdecydowanie swoim zachowaniem wygłądał na osobę skierowaną tam do jakichś działań o charakterze nadzorczym, kontrolnym. Człowiek który działał, który wydawał się nadzorować i trzymać rękę na pulsie…. W związku z tym co się działo na tym odcinku naszej granicy
Został ten człowiek zidentyfikowany jako generał major Roman Podliniew. To jest człowiek pełniący bardzo ważną funkcję wśród białoruskich pograniczników. Człowiek który od 2019 roku jest zastępcą przewodniczącego Komitetu Białoruskiego zajmującego się ochroną granicy, czyli jest zastępcą szefa białoruskich pograniczników. Pan Podliniew urodził się w 1976 roku w obwodzie Mikołajewskim w Związku Sowieckim. W 1993 do 1997 uczęszczał na kurs związany z obroną … z działaniami o charakterze ochrony granicy. W 2009 roku brał również udział w kursach organizowanych przez rosyjską FSB, a od 2019 roku pełni funkcję zastępcy szefa białoruskich pograniczników.

Również zamieścił informację na swoim koncie w Twitterze.

Co na to białoruska strona?

Białoruski Komitet Graniczny oznajmił że podana informacja jest kłamstwem. Dodatkowo ogłosił że w ten dzień przy granicy było sporo ludzi w czarnych kurtkach, a zdjęcia są słabej jakości.

Kim jest Roman Podliniew?

Urodzony w 1976 roku w osiedlu typu miejskiego Kazanka. W 1993 skończył Szkołę Wojskową im. Suworowa w Petersburgu. W tym że roku dostał się na studia na wydziale wojsk pogranicza na Akademii Wojskowej Republiki Białoruś. Studia skończył w 1997 roku. W roku 2009 skończył studia na Akademii Granicznej FSB Rosji. W 2016 skończył studia na wydziale Sztabu generalnego Akademii Wojskowej Republiki Białoruś. Służbę pełnił na różnych stanowiskach w OSAM(Oddzielna służba aktywnych działań), Połockim pogranicznym oddziale, Państwowym pogranicznym komitecie Republiki Białoruś. Z 2016 do 2019, kiedy to został powołany przez dyktatora na stanowisko zastępca przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi, pełnił służbę jako kierownik departamentu współpracy międzynarodowej Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.

Powiązania z białoruską pograniczną służbą specjalną wspierającą nielegalną migrację.

OSAM to oddział służb specjalnych wojsk pogranicza Republiki Białoruś, który specjalizuje się na przeciwdziałaniu terroryzmowi, przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, walce z działaniami służb innych krajów w strefie granicznej, działalności wywiadowczo-poszukiwawczej. Służbę w tym oddziale pełnił również najstarszy syn Łukaszenki – Wiktor. Wiktor Łukaszenka również kontroluje tą służbę.

Według wywiadu jednego z pograniczników dla Reform.by OSAM aktywnie pomagała migrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy Polski. Tą informację potwierdził również litewski wiceminister spraw zagranicznych Mantas Adomėnas w swoim wywiadzie dla rozgłośni “Echo Moskwy“, według jego relacji strona litewska posiada nagrania na których funkcjonariusze OSAM nie pozwalają wrócić Kurdom na terytorium Białorusi, nie zważywszy na to że posiadają białoruskie wizy.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)