Białoruska Rada Ministrów zwróciła się do konstytucyjnego sądu Białorusi z wnioskiem o ocenę wprowadzonych przez zachodnie kraje sankcji.

Według wniosku Rady Ministrów sankcje wobec osób prawnych, osób fizycznych Republiki Białoruś wprowadzono ograniczenia które łamią prawa osób fizycznych i prawnych, a także wywierają negatywne oddziaływanie na całe sektory gospodarki Białorusi takie jak sektor finansowy, sektor ubezpieczeniowy, rynek produktów naftowych i nawozów potasowych, wyrobów tytoniowych, łączność internetową i telefoniczną, rynek towarów i technologii wojskowych i podwójnego zastosowania, rynek transportu lotniczego. Według opinii Rady Ministrów ograniczenia te są sprzeczne z międzynarodowymi normami i międzynarodowym prawem.

Sąd konstytucyjny Białorusi poparł wniosek Rady Ministrów Białorusi i postanowił że sankcje są sprzeczne z wieloma artykułami Karty Narodów Zjednoczonych ONZ i są szykanowaniem ludzi za poglądy. Warto zaznaczyć że Sąd Konstytucyjny Białorusi w swojej ocenie prawnej powołuje się na artykuły które były niejednokrotnie łamane przez sam reżim Łukaszenki.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)