Alaksandr Łukaszenka udał się do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Politycy dyskutowali o wspólnych manewrach wojskowych.

– Nie powinniśmy zatrzymywać procesu kształcenia wojsk. Wiem, że pan i pańscy wojskowi rozważają moją propozycję przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych na terytorium Białorusi. Będę wdzięczny, jeśli podejmiecie taką decyzję, ponieważ jest ona korzystna dla stosunków białorusko-rosyjskich – mówił Alaksandr Łukaszenka.

Władimir Putin wskazał na możliwy termin wspólnych ćwiczeń.

– Zgodnie z waszą sugestią przeprowadzimy wspólne ćwiczenia na początku roku. Wojsko będzie uzgadniać dogodny termin. Będzie to marzec lub luty – powiedział prezydent Rosji.

Termin zbiega się z okresem, w którym (według ukraińskich służb specjalnych) Rosja ma napaść zbrojnie na Ukrainę. Niewykluczone, że rozmowy W. Putina i A. Łukaszenki dotyczyły współpracy także w tym zakresie – podkreśliła dr Lucyna Kulińska, politolog.

– Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do zdecydowanego ataku, aczkolwiek roszczenia, które zostały sformułowane przez Władimira Putina w stosunku do Zachodu, budzą grozę – zaakcentowała dr Lucyna Kulińska.

Rosja chce, by NATO zrezygnowało ze współpracy wojskowej z byłymi krajami Związku Sowieckiego i rozmieszczania wojsk na wschodniej flance. Pojawia się żądanie, by zablokować rozszerzenie Sojuszu na wschód m.in. o Ukrainę i Gruzję.

– Władimir Putin zdaje sobie sprawę, że Unia Europejska jest słaba, a Polska osamotniona i atakowana. To po prostu dobry moment do tego, żeby zrobić porządki tam, gdzie jest najważniejsza strefa zainteresowań – podsumowała dr Lucyna Kulińska.

Szacuje się, że przy granicy z Ukrainą może być od 60 do 90 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 20 milionów dolarów na wzmocnienie granicy z Rosją i Białorusią. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy zostanie wyposażona w kamery, drony oraz w środki transportu i łączności.

Źródło: TV Trwam News

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)