Jak podaje strona internetowa Związku Polaków na Białorusi znadniemna.pl, w katedrach katolickich Warszawy, Wilna i Pragi, a także świątyniach Połocka, Mińska oraz włoskiej Padwy odbyły się nabożeństwa mające na celu upamiętnienie postaci Franciszka Skaryny – humanisty, drukarza, wydawcy, filozofa i przede wszystkim prekursora drukarstwa wchodniosłowiańskiego oraz piśmiennictwa białoruskiego.

 

W nabożeństwach wzięli udział przedstawiciele różnych narodowości i wyznań religijnych. Wierni modlili się o rychłe uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi oraz o dar wolności dla całego narodu białoruskiego.

 

W Warszawie Msza święta odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie w trakcie nabożeństwa do wiernych zwróciła się członkini Zarządu Głównego ZPB, Irena Biernacka z prośbą o modlitwę za więzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki liderów Związku Polaków na Białorusi: prezes ZPB Andżelikę Borys oraz członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta.

 

Oprócz działaczy ZPB w nabożeństwie wzięli udział represjonowani za swoje poglądy polityczne Białorusini oraz znane osoby ze świata białoruskiej polityki takie jak Aleksander Milinkiewicz i Paweł Łatuszka.

 

Źródło: znadniemna.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)