Na konferencji prasowej szef Białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej, skomentował stan zdrowia bezprawnie więzionych liderów Związku Polaków na Białorusi oraz obwinił polską stronę.

 

Zdaniem przedstawiciela białoruskiej dyplomacji, mianowicie Polska jest winna temu, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut nadal przebywają w białoruskim więzieniu. Odnosząc się do uwolnienia i wyrzucenia z kraju trzech polskich działaczek, Makiej powiedział:

Niestety strona polska postanowiła wykorzystać to jako okazję informacyjną i szeroko rozreklamowała w mediach uwolnienie tych osób, w dodatku próbowała wykorzystać w swoich celach ideologicznych. Dwie osoby, które pozostają na Białorusi, znajdują się w więzieniu, w związku z naruszeniem odpowiednich norm białoruskiego ustawodawstwa. Ich los zostanie rozstrzygnięty zgodnie z odpowiednimi procedurami.

 

Uładzimir Makiej również poruszył temat stanu zdrowia polskich więźniów sumienia, zapewniając publiczność, że życiu i zdrowiu Andrzeja Poczobuta  i Andżeliki Borys nic nie zagraża.

 

Liderzy Związku Polaków na Białorusi znajdują się w białoruskim więzieniu od marca 2021 r., w związku z absurdalnymi zarzutami ze strony prokuratury o rzekome rozpalanie waśni na tle narodowościowym.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)