Prezydenci Białorusi i Rosji podjęli decyzję o kontynuowaniu ćwiczeń “Sojusznicze Zdecydowanie 2022”. Decyzja ta została podjęta w związku z zaostrzeniem działań wojskowych w pobliżu granicy z Ukrainą i pogorszeniem sytuacji w Donbasie. Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Białorusi.

Białoruski resort zaznaczył także, że Zachód „pompuje” Ukrainę nowoczesną bronią, pierwszeństwo ma uzbrojenie ofensywne.

– Oddziały sił zbrojnych Rosji powrócą do miejsc stałej dyslokacji tylko wówczas, gdy pojawi się obiektywna konieczność i kiedy my sami podejmiemy taką decyzję. To nasza czysto wewnętrzna sprawa – powiedział szef sztabu generalnego sił zbrojnych Białorusi gen. Wiktor Hulewicz.

– Siły i środki, które zostały rozmieszczone w regionie wschodnioeuropejskim, w tym w pobliżu granic Białorusi, są jednym z czynników wpływających na dalszy rozwój sytuacji- oświadczył generał.

Decyzja o wznowieniu wspólnych ćwiczeń została uzasadniona  „wzrostem aktywności militarnej przy granicach Państwa Związkowego i pogorszeniem sytuacji w Donbasie”.

Wcześniej Mińsk i Moskwa zapewniały o zakończeniu manewrów, natomiast rosyjskie wojska i sprzęt miały powrócić do baz.

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)