Znany wikipedysta z Białorusi, Mark Bernsztein został skazany na 15 dni aresztu. Od 2009 Bersztein wchodzi w 50 najlepszych wikipedystów rosyjskojęzycznej wersji Wikipedii.

Mark został zatrzymany przez białoruski Główny Departament do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją.

Wcześniej jeden z rosyjskich kanałów propagandowych opublikował dane osobiste wikipedysty i oskarżył go o złamaniu artykułu 203 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. Jeden z rosyjskich kanałów propagandowych w Telegramie sugerował że korekty Marka do artykułu o wkroczeniu Rosji na Ukrainę łamią prawo skazujące za publiczne rozpowszechnianie umyślnie nieprawdziwych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej(odpowiednie ustawa została wprowadzona akurat po agresji Rosji na Ukrainę – red.).

Tuż po zatrzymaniu wikipedysty białoruskie kanały w Telegramie, związane z władzami Białorusi, opublikowały informacje że Bernsztejn został zatrzymany za rozpowszechnianie “antyrosyjskich fejków”. Warto zaznaczyć że ustawodawstwo białoruskie nie posiada odpowiedniej ustawy karzącej za domniemane antyrosyjskie fejki. Jak podaje centrum broniące praw człowieka Viasna, oficjalnie Marka skazano na 15 dni aresztu za “niepodporządkowanie się przedstawicielowi władzy”(Aktykuł 24.3 kodeksy Administracyjnych wykroczeń Republiki Białoruś).

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)