120 lat temu w Petersburgu urodził się wybitny kresowiak, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku, autor licznych artykułów i reportaży. Był nieprzejednanym wrogiem komunizmu. Z powodu jego bezkompromisowej postawy przez długi czas był uznawany za pisarza wyklętego.

Jak stwierdził w Polskim Radiu prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mackiewicz był najwybitniejszym polskim powieściopisarzem XX wieku, a jego książki mają ponadczasową wartość i mogłyby stanowić scenariusze filmowe. Historyk podkreśla, że szkoda, iż do tej pory nie powstały filmy zrealizowane na kanwie „Drogi donikąd” czy „Lewej wolnej”.

Jak dodał prof. Tadeusz Wolsza z kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, zasługą Józefa Mackiewicza jest dążenie do wyjaśnienia Zbrodni Katyńskiej, sporządzenie raportu o grobach polskich oficerów.

W Sejmie trwa drugi dzień międzynarodowej konferencji poświęconej Józefowi Mackiewiczowi „Jedynie prawda jest ciekawa”, która przybliża dorobek myśli Mackiewicza. Towarzyszy jej wystawa „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza”.

Na podst. IAR

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)