Konwój z pomocą humanitarną Wspólnoty Polskiej wyruszył wczoraj popołudniu na Ukrainę. Tym razem – bo to nie pierwszy taki transport – jest wyjątkowy. Wiezie paczki w ramach akcji Stowarzyszenia “Wielkanocna Paczka dla Rodaków na Ukrainie”. Dowód pamięci i troski o naszych rodaków, w czasie tak ważnym dla naszej kultury jakim jest Święto Wielkiej Nocy – symbol nadziei przezwyciężającej wszelkie zło i krzywdy. Tak od wieków odczytywaliśmy wielkanocne przesłanie i taki też znak naszego wsparcia chcemy zawieźć dzisiaj na Ukrainę.

Na naszą pomoc czeka ponad 4 tysiące rodzin. Są to osoby polskiego pochodzenia, najczęściej ludzie starsi, ubodzy i nieporadni nawet w czasie pokoju, a co mówiąc wojny. Nie zdecydowali się na ucieczkę przed rosyjską inwazją, ale tym samym znaleźli się w bardzo trudnym położeniu – zarówno materialnym jak i psychicznym. Wiemy przecież co dzieje się od ponad miesiąca na Ukrainie. Każdy z nas może wyobrazić sobie ich dramat.

Wielkanocne Paczki przekażemy rodakom w rejonach wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim. Oczywiście również do naszych – Wspólnoty Polskiej – Domów Polskich w Barze i Samborze oraz stacji humanitarnych „Dobre Serce”, które współtworzy Stowarzyszenie.

Przeładunek paczek z konwoju nastąpi we Lwowie, Samborze, Odessie i Charkowie. Dodatkowo wieziemy przesyłkę specjalną z Kanady dla armii ukraińskiej. W transporcie i logistyce pomagają nam wolontariusze z Kanady, Ukrainy.

Powodzenie akcji “Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie” nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu środowisk, które odpowiedziały na apel Wspólnoty Polskiej, bądź to przekazując dary z których kompletowane były paczki, bądź też pomagając w ich transporcie, segregowaniu, pakowaniu. Nie sposób wymienić wszystkich, bo często były to dary anonimowe, z potrzeby serca. Dziękujemy zatem wszystkim, indywidualnym darczyńcom, organizacjom polonijnym, polskim szkołom, wolontariuszom, uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszych Domach Polonii. To wielkie dzieło jest zasługą bardzo wielu osób i jako takie świadczy o naszej solidarności i empatii. Niech to będzie nasze wielkanocne świadectwo.

Kolejne transporty dla łącznie ponad 4 tysięcy rodzin dotrą do Ukrainy w okresie świątecznym. Cały czas Wspólnota Polska prowadzi też zbiórkę środków na pomoc finasową dla naszych rodaków – uchodźców. Koordynuje również wolontariat na rzecz Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.

Więcej o naszych akcjach można przeczytać na portalu “Akcja Pomocy Polakom z Ukrainy”

Stowarzyszenie Wspólnota Polska

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)