Wigilia Paschalna w katedrze grodzieńskiej pw. św. Franciszka Ksawerego, jak co roku, zgromadziła wielu wiernych. Uroczystej liturgii przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się Liturgią Światła. Przed kościołem biskup pobłogosławił ogień, z którego później zapalono paschał, symbol Chrystusa. Na świecy wielkanocnej hierarcha uczynił znak krzyża i zaznaczył litery A (alfa) i Ω (omega), co oznacza, że ​​Bóg jest początkiem i końcem całego stworzenia.

Następnie do świątyni uroczyście wniesiono paschał z potrójnym radosnym okrzykiem „Światło Chrystusa”, na które wierni odpowiadali: „Bogu niech będą dzięki”.

Podczas liturgii słowa wierni zastanawiali się nad historią zbawienia opisaną w Starym i Nowym Testamencie, od stworzenia świata do zbawczej Męki i Zmartwychwstania Chrystusa.

Podczas homilii proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Kuczyński w sposób bardziej szczegółowy wyjaśnił tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa.

„Liturgiści nazywają dzisiejszą Mszę najważniejszą w całym roku liturgicznym” – powiedział ksiądz. „Tej nocy zmartwychwstał Chrystus!”

Następnie biskup Kaszkiewicz pobłogosławił wodę do chrztu, a uczestnicy liturgii odnowili śluby chrztu.

Centrum Wigilii Paschalnej stanowiła Liturgia Eucharystyczna.

subota katedra 62

Na zakończenie biskup zachęcił wszystkich obecnych do dziękowania Bogu za dar tajemnic paschalnych, które są podstawą naszego owocnego życia dziś iw wieczności.

Po mszy rozpoczęła się adoracja Jezusa pod znakiem chleba w zaimprowizowanym grobowcu. Każdy wierzący miał okazję osobiście porozmawiać ze swoim Zbawicielem.

Na podst. inf. Biura Prasowego Diecezji Grodzieńskiej

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)