27 kwietnia 2014 roku został kanonizowany papież Jan Paweł II. Wraz z pierwszym papieżem Polakiem do grona świętych Kościoła katolickiego dołączył także papież – Jan XXIII.

Odprawiona w Watykanie msza św. kanonizacyjna obu papieży zgromadziła ponad 800 tys. wiernych z całego świata oraz niemal sto delegacji państwowych. Obecni byli też przedstawiciele innych wyznań i religii.

Kanonizacji dwóch papieży dokonano w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 roku. Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem dwóch papieży: urzędującego Franciszka oraz emerytowanego Benedykta XVI. We mszy brało udział 150 kardynałów oraz 1000 biskupów.

Papież Jan Paweł II był biskupem Rzymu od 1978 do 2005 roku. Nazywany był “papieżem pielgrzymem” z uwagi na częste podróże apostolskie, które wyróżniały jego pontyfikat.

Jan XXIII był papieżem w latach 1958-1963. Był Włochem i nazywał się Angelo Roncalli. Sprawując urząd biskupa Rzymu zyskał przydomek “Jana uśmiechniętego”. Jako głowa Kościoła zwołał przełomowy Sobór Watykański II. Został beatyfikowany w roku 2000 przez papieża Jana Pawła II.

Źródło: polskatimes.pl, pr24.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)