Ministrowie kultury Polski, Litwy i Ukrainy potwierdzili w czwartek wolę powołania Funduszu Trójkąta Lubelskiego na Rzecz Digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego na Ukrainie. Zamiar powołania takiego funduszu był sygnalizowany podczas wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego oraz ministra kultury Litwy Simonasa Kairysa w Kijowie w miniony piątek.

Polski rząd, na wniosek wicepremiera Glińskiego, zadeklarował wsparcie funduszu kwotą1 miliona euro z budżetu państwa, pozostającego w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lublin Triangle Fund For Digitalization Of Cultural Heritage In Ukraine ma wspierać proces digitalizacji obiektów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz stworzenie platformy cyfrowej do ich archiwizacji, ochrony, rozwoju, rozpowszechniania i popularyzacji. Celem działania Funduszu jest ochrona znajdującego się na Ukrainie dziedzictwa kulturowego oraz zachowanie go dla przyszłych pokoleń, co jest szczególnie istotne w obliczu brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę  i olbrzymiej skali barbarzyńskich zniszczeń wojennych dokonanych przez Rosję, także w obszarze kultury.

Źródło: gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)