Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej ceremonii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Prezydent podziękował wszystkim odznaczonym za “wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna”. – Z całego serca jestem za to wdzięczny – mówił.

Odznaczeni

“Za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych” odznaczeni zostali: Krystyna Marianna Księżopolska Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Ludmiła Kostuszewicz, Sergiusz Stanisław Prokopiuk i Maria Ziembowicz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast “za zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, za działalność polonijną”: Lesia Jermak i Walentyna Jusupowa Złotym Krzyżem Zasługi.

Ponadto, wręczono Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego, a także Flagę Państwową, którą otrzymali przedstawiciele organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie: Związek Polaków na Białorusi, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Związek Polaków na Ukrainie.

Dzień Flagi

2 maja przypada również Dzień Flagi. Z tej okazji wielu obywateli zdecydowało się wywiesić flagę państwową w okolicach swojego domu. Do tego typu aktu patriotyzmu zachęcał w filmiku w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. – Codziennie nasze biało–czerwone barwy napełniają nas dumą. Dziś, w tym szczególnym dniu, wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach – mówiła głowa państwa.

Do wywieszenia 2 maja flagi państwowej przy domu zachęciła także Kancelaria Premiera na Twitterze. Poinformowano przy tym, w jaki sposób należy to robić i jak dbać o symbole narodowe.

Źródło: dorzeczy.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)