Wczoraj z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą w Białymstoku została otwarta wystawa „Uwięzieni za polskość”. W uroczystym otwarciu wystawy plenerowej uczestniczył m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi.

Wystawa jest poświęcona Andżelice Borys oraz Andrzejowi Poczobutowi. Przedstawia również codzienną działalność Polaków mieszkających na Białorusi, którzy pomimo represji ze strony władz białoruskich działają na rzecz polskiego szkolnictwa, kultury i tradycji. Można tę wystawę oglądać przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie 23 marca 2021 r. i skazana na 15 dni aresztu, jednak na wolność już nie wyszła. Zarzucono jej działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej, oraz sianie niezgody na gruncie przynależności narodowej, religijnej i językowej. Po roku przebywania w więzieniu została zwolniona i znajduje się w domu.

Podobny los spotkał dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który został aresztowany dwa dni później. Dotychczasowe wezwania do uwolnienia polskiego działacza, starania polskich władz oraz służb dyplomatycznych pozostają bez reakcji władz w Mińsku. Andrzej Poczobut spędził w więzieniu już ponad 13 miesięcy.

– Nie zapominajmy o rodakach, którzy za naszymi wschodnimi granicami nie mogą teraz cieszyć się wolnością, których gnębi reżim, spotyka przemoc i wojna – mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Tadeusz Truskolaski.

Organizatorami wystawy są Związek Polaków na Białorusi i Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku.

Źródło: podlaskie24.pl, fot. Dawid Gromadzki UM Białystok

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)