W obecności Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy  otwarto polsko–litewską inwestycję – interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy i, w efekcie, pozostałych krajów bałtyckich. – To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji – podkreślił Prezydent RP.

Andrzej Duda akcentował, że gazociąg „wzmacnia nasze bezpieczeństwo”. – Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione – jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej – mówił Andrzej Duda.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE spotkali się następnie z mediami. Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie interkonektora gazowego GIPL to „widoczny znak doskonałych relacji polsko–litewskich”.

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG „Independence”, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie.

Stronami projektu są polski operator GAZ–SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego. Połączenie systemów przesyłu gazu zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej kwotą blisko 300 mln EUR.

Podczas wizyty na Litwie Prezydent Andrzej Duda odwiedził też Wilno, gdzie m.in. złożył kwiaty przy mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.

Źródło: prezydent.pl

fot. Jakub Szymczuk/KPRM

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)