Przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino w Warszawie kombatanci, przedstawiciele władz i instytucji państwowych oraz reprezentanci misji dyplomatycznych w Polsce oddali hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego oraz ich dowódcy, generałowi Władysławowi Andersowi. Uroczystość wpisuje się w stołeczne obchody 78. rocznicy zwycięskiej walki o Monte Cassino.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że oddając hołd żołnierzom Armii Generała Andersa nie możemy zapomnieć, że Europa swoją wolność zawdzięcza również polskiemu żołnierzowi.

Walki o szczyt Monte Cassino we Włoszech trwały od 11- do 18 maja 1944 roku. Zdobycie masywu Monte Cassino wraz ze znajdującym się na szczycie wzgórza opactwa benedyktynów przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pozwoliło przełamać niemieckie umocnienia obronne, zwane linią Gustawa i otworzyć aliantom drogę do Rzymu. Podczas walk zginęło 923 polskich żołnierzy, niemal 3 tysiące zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Na przełomie lat 1944-1945 decyzją generała Andersa w miejscu bitwy powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczęło ponad tysiąc żołnierzy Rzeczypospolitej. W jego centralnym punkcie znajduje się grób dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Andersa, który zmarł w 1970 roku w Londynie.

Źródło: doxa.fm, IAR

Fot. UDSKiOR

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)