Premier Mateusz Morawiecki w swoim wpisie przypomniał o 121. rocznicy urodzin wielkiego Polaka i bohatera II wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego.

W Kancelarii Premiera jest pewne wyjątkowe miejsce poświęcone wielkiemu bohaterowi, który dziś obchodzi 121 urodziny – napisał dzisiaj w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, przypominając o rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. „Gdy któryś ze światowych przywódców przyjeżdża z pierwszą wizytą na Aleje Ujazdowskie, zapraszam go pod tę tablicę i opowiadam niesamowitą historię Witolda Pileckiego” – napisał. „Człowieka, którego życie i odwaga stanowią definicję bohaterstwa i patriotyzmu XX wieku” – podkreślił premier.

„Chwała i cześć Rotmistrzowi!” – zakończył swój wpis Mateusz Morawiecki.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. Witold Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika.

Źródło: dzieje.pl (PAP)

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)