Kościół w Polsce obchodzi dziś uroczystość św. Andrzeja Boboli – patrona Polski. Główne uroczystości odpustowe odbędą się w warszawskim sanktuarium pod wezwaniem świętego męczennika.

Dokładnie 365 lat temu w czasie rzezi w Janowie Poleskim został zamordowany przez Kozaków jezuita św. Andrzej Bobola. W 1938 roku kanonizował go papież Pius XI, a w 2002 roku męczennika ogłoszono patronem Polski.

Nazywa się go również apostołem Pińszczyzny i Polesia. Pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Jego gorliwość, którą określa nadany mu przydomek “łowca dusz – duszochwat”, była powodem wrogości ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał.

– Święty Andrzej Bobola, kapłan, żył Jezusem, Jego miłością, niósł tę Miłość i za tę Miłość oddał życie. Dał świadectwo Tej Miłości – mówi o. Wiesław Kulisz SJ, przełożony wspólnoty i rektor Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W niedzielę sprzed Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie tysiące wiernych wyruszyło z relikwiami patrona Polski oraz wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy. Odbyła się pokutna procesja różańcowa w intencji Ojczyzny. Obok Warszawy – inicjatywa znalazła oddźwięk w całej Polsce. Towarzyszyła jej przebłagalna modlitwa za grzech zabijania nienarodzonych dzieci.

W 20. rocznicę ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, 7 maja w warszawskim sanktuarium została zainaugurowana nowenna do świętego męczennika.

„Za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli polecajmy Bogu sprawę pokoju w Ukrainie oraz pomyślności dla naszej Ojczyzny” – napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Źródło: radiomaryja.pl, brewiarz.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)