Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polsce za wielką i heroiczną miłość, którą okazali Polacy, otwierając drzwi swoich serc, domów i rodzin. Myślę, że to przyczyni się do uregulowania i uporządkowania wszelkich zażyłości historycznych. Jest wiele takich spraw, między innymi sprawa Wołynia, sprawa ekshumacji, zwrotu kościołów i niektórych dzieł sztuki, które powinny powrócić do kościołów łacińskich. Myślę, że powinniśmy o tym mówić. Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich będzie pierwszym krokiem na drodze do pojednania narodów polskiego i ukraińskiego – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, na antenie Radia Maryja.

Metropolita lwowski wzywa do budowania braterskich relacji, kierowania się miłością i przebaczeniem. Jedynie taka postawa pozwoli uniknąć podziałów i walk między sobą – zaznacza.

– Często nawiązuje do moich poprzedników, którzy przeżywali podobne sytuacje. Święty Józef Binczewski zawsze nawoływał, abyśmy nie utracili chrześcijańskiego ducha, zawsze kierowali się miłością i przebaczeniem. Podobnie jest dziś. Musimy pamiętać, że postawą chrześcijanina jest przebaczyć nawet naszym wrogom i winowajcom, abyśmy nie doprowadzili do podziałów i walk pomiędzy grupami. Nawoływanie do przebaczenia jest bardzo ważne, ponieważ kryzys i sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie zapewne będzie się pogłębiała i musimy być bardzo wrażliwi – powiedział metropolita lwowski.

– Powinniśmy nawoływać swoich wiernych i mieszkańców Ukrainy, abyśmy kierowali się miłością i braterstwem, bo wszyscy na Ukrainie czują się jej obywatelami i uważają ją za swoją ojczyznę i za swój kraj – dodał.

Wczoraj na Cmentarzu Orląt we Lwowie ponownie odsłonięto lwy. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki ocenił, że ten i wiele innych gestów ze strony Ukrainy przyczyni się do uregulowania i uporządkowania wszelkich zażyłości historycznych.

Źródło: radiomaryja.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)