Około 800 osób uczestniczyło 22 maja w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”, który jak co roku odbył się w Wilnie. Tegoroczny bieg był również poświęcony Międzynarodowemu Dniu Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, obchodzonemu 25 maja. Organizatorami wydarzenia były Ambasada RP w Wilnie, polska młodzież z Wilna oraz stowarzyszenie „Sporto renginiai”.

Podczas wydarzenia przemówienie wygłosiła Ambasador Polski na Litwie, Urszula Doroszewska, która zwróciła uwagę na rolę wychowawczą Biegu. “Obserwując sytuację na Ukrainie widzimy, jak ogromną rolę odgrywa wychowanie młodych ludzi, przypominanie im o historii, która niestety, jak widzimy po raz kolejny, lubi się powtarzać” – wskazała Doroszewska. Podkreśliła, że “uczenie młodzieży o naszych bohaterach, w tym oczywiście o żołnierzach niezłomnych, kształtuje patriotyczne postawy, gotowość do rozumienia państwa jako dobra wspólnego, któremu chcemy i powinniśmy służyć”.

Tegorocznej edycji Biegu w Wilnie towarzyszyła wystawa “Podziemie łączy/Pogrindis jungia”, która w dwóch językach przedstawia historię polskiego i litewskiego ruchu oporu, podkreślając współpracę Polaków i Litwinów w czasie i po II wojnie światowej. Wystawa została stworzona na podstawie albumu wydanego w ubiegłym roku przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Na podst. wilnoteka.lt

Fot. https://www.facebook.com/ambasada.litwa

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)