Około 800 osób wzięło udział 22 maja w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”, który tradycyjnie odbył się w Wilnie. Tegoroczny bieg był również upamiętnieniem Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja. Organizatorami wydarzenia była Ambasada RP w Wilnie, polska młodzież Wilna oraz stowarzyszenie „Sporto renginiai”.

Podczas wydarzenia przemówienie wygłosiła Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, która podkreśliła rolę wychowawczą Biegu. “Obserwując sytuację na Ukrainie widzimy, jak ogromną rolę odgrywa wychowanie młodych ludzi, przypominanie im o historii, która niestety, jak widzimy po raz kolejny, lubi się powtarzać” – wskazała Doroszewska. Podkreśliła, że “uczenie młodzieży o naszych bohaterach, w tym oczywiście o żołnierzach niezłomnych, kształtuje patriotyczne postawy, gotowość do rozumienia państwa jako dobra wspólnego, któremu chcemy i powinniśmy służyć”.

Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono również Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja, ustanowiony na pamiątkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Wileńskiej edycji Biegu w tym roku towarzyszyła wystawa “Podziemie łączy/Pogrindis jungia”, przedstawiająca w obu językach historię polskiego i litewskiego podziemia, uwzględniająca wątki współpracy Polaków i Litwinów w okresie II wojny światowej oraz po niej. Wystawa powstała na bazie albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców.

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Źródło: wilnoteka.lt

Fot. https://www.facebook.com/ambasada.litwa

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)