Dzisiaj w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczkom opozycji antykomunistycznej więzionym w czasie stanu wojennego.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostały odznaczone:

  1. Danuta Kosińska
  2. Sylwia Teresa Kozakowska
  3. Hieronima Liberkowska
  4. Daniela Urszula Mielczarek
  5. Janina Teresa Niewęgłowska
  6. Ewa Nowicka-Sząszor
  7. Elżbieta Maria Szewczyk
  8. Elżbieta Walesiak

Do uczestniczek uroczystości Prezydent Andrzej Duda skierował list:

Polki wspaniale zapisały się w historii zmagań ze zniewoleniem komunistycznym. Aktywnie angażowały się w inicjatywy opozycyjne przed rokiem 1980, działały w KOR, współtworzyły Wolne Związki Zawodowe. Uczestniczyły w strajkach i protestach głodowych, a nierzadko przewodziły im

– napisał prezydent. Na koniec prezydent podkreślił:

W pierwszym okresie istnienia „Solidarności” panie stanowiły 54 procent jej członków (…) Część z nich jest obecna na dzisiejszym zjeździe. Wielce Szanowne Panie, na ręce Pań składam dzisiaj wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności dla wszystkich Polek, które w okresie tzw. Polski Ludowej, a szczególnie podczas nocy stanu wojennego, w pełni zasłużyły na miano bohaterek naszej wolności.

Podczas uroczystości odsłonięto również tablicę upamiętniającą więzione i internowane kobiety działające w NSZZ „Solidarność” oraz w innych organizacjach opozycji antykomunistycznej. Tablicę ufundowało Biuro Upamiętniania Walki Męczeństwa IPN. Uczestniczki zjazdu zwiedziły też Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Na podst. ipn.gov.pl

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)