Zbliża się 200. rocznica wydania wiekopomnego dzieła Wieszcza Narodu Polskiego Adama Mickiewicza – “Ballady i romanse”. Z tej okazji Polska Macierz Szkolna na Białorusi zaprasza wszystkich chętnych młodych Polaków do udziału w tematycznych konkursach i wspólnym czytaniu ballad i romansów naszego wielkiego rodaka.

Szanowni Państwo!

Zbliża się 200. rocznica pierwszego wydania „ Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, naszego wielkiego Wieszcza i Rodaka.

„Ballady i romanse” ukazały się drukiem we wrześniu 1822 roku w Wilnie. Właśnie ten rok otwiera ramy czasowe polskiego romantyzmu z jego uczuciami, intuicją i bohaterem romantycznym – indywidualistą i nieszczęśliwym kochankiem. Wszystkie te tendencje doszły do głosu już w „Balladach i romansach” Mickiewicza, uważanych za jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu.

W związku z tym literackim jubileuszem Zjednoczenie Społeczne ”Polska Macierz Szkolna” zachęca nauczycieli, społeczność polską, dzieci i młodzież do organizacji imprez, upamiętniających początki epoki romantyzmu i twórczość Adama Mickiewicza. W tym celu proponujemy organizację wycieczek do Nowogródka i Zaosia, zwiedzanie Świtezi, Tuchanowicz, Szczors i innych miejscowości, związanych z życiem Adama Mickiewicza. Wieczornice, odczyty, wspólne czytanie ballad i romansów, konferencje oraz mini spektakle, powstałe na podstawie tych utworów będą godnym upamiętnieniem tego zacnego jubileuszu.

Zjednoczenie Społeczne „Polska Macierz Szkolna” organizuje kilka wspólnych imprez dla wszystkich chętnych dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji

Źródło: PMS

Fot. zsm.swidnica.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (3 głosów)