W dniach 10-12 czerwca w Krakowie trwa festiwal kultur pogranicza „Kultura na uchodźstwie”. Dni Solidarności w Willi Decjusza”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krakowski Instytut Kultury „Willa Decjusza”.

Ideą festiwalu jest zapoznanie Polaków z kulturą narodów sąsiednich, a także próbą odpowiedzi na pytania o współczesność w szerokiej perspektywie historii i kultury regionu Europy Wschodniej.

W tym roku, organizatorzy w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwracają naszą uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych represji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. Pomysłodawcy festiwalu „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” chcą pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów – Nowych Krakowian, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza / Культура в еміграції. Дні солідарності на віллі Децюша - Magiczny Kraków

Willa Decjusza, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym Marceliny Czartoryskiej, od 26 lat tworzy ważne miejsce na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia.

Na podst. willadecjusza.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)