Z okazji obchodów Roku Romantyzmu Instytut Polski w Wilnie, Ratusz Wileński i Białoruskie Muzeum I. Łuckiewicza w Wilnie przedstawią premierę spektaklu tanecznego ZJAWY na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Z czym kojarzą się „Dziady”? Adam Mickiewicz? Twórcy spektaklu chcą spojrzeć od nowa na ten utwór, który zebrany w całość utworzył mistyczny zapis kulturowo-społeczny osadzony w wyobraźni autora i realiach zaborów. Chcą wraz z odbiorcami przeczytać go na nowo.Skąd zatem Białoruś? Pomysł na spektakl narodził się w lipcu 2021, niecałe pół roku po stłumieniu protestów w Białorusi, które były jednym z największych ruchów demokratycznych w historii tego kraju.

Mimo to, po kilku miesiącach pozostały tylko powidoki protestów. Cisza po tych wydarzeniach, ich niewidzialność, była dla autorów pomysłu inspiracją do podjęcia tego tematu i próby ujęcia go w taniec.

Zuzanna i Andrzej – tancerze, którzy sami jako artyści czują się niewidzialni. Pragną oddać głos wam – Białorusinom, emigrantom, ale również osobom ze wszystkich krajów zaangażowanych w protesty.

W Wilnie, mieście Mickiewicza, przeprowadzą warsztaty oraz wystawią premierę spektaklu na żywo.
Co robiłeś/aś 9 sierpnia 2020 roku? Co czułeś/aś? Co czujesz teraz?

Podziel się z nami wydarzeniem, opowieścią, zdjęciem, rysunkiem, tańcem…
Przywołujemy Was, którzy czujecie się niewidzialni.
Zjawy to Ci, którzy ukazują się.
Zjawy to Ci, którzy przypominają o swoim istnieniu.

„Zjawy”. Spektakl performatywny na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Premiera: 15.06.2022, godz.17.00, Ratusz w Wilnie

Źródło: zw.lt

fot. F. Myszkowski

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)