Przedstawiciele narodów polskiego, litewskiego i białoruskiego uczcili dzisiaj pamięć bohaterów powstania listopadowego, którzy polegli w nierównej walce z wojskiem rosyjskim w okolicach Wilna. Wydarzenie to przeszło do historii jako bitwa pod Ponarami i było największą w dziejach narodów I Rzeczypospolitej batalią o Wilno.

Do starcia między powstańcami a wojskiem rosyjskim doszło 19 czerwca 1831 roku w Ponarach. Okolica ta była strategicznym miejscem dla powstańców, zbiegały się tutaj bowiem drogi wiodące do Wilna z Grodna. Bitwę stoczyły siły powstańców pod dowództwem gen. Antoniego Giełguda z armią carską dowodzoną przez feldmarszałka Fabiana von der Osten-Sackena. W trakcie nierównej walki oddziały polsko-litewskie straciły 2000 żołnierzy, podczas gdy Rosjanie tylko 400. Ostatecznie Wilno pozostało w rękach rosyjskich.

W 2001 roku na cmentarzu w Ponarach powstał pomnik upamiętniający bohaterską walkę o godność i wolność narodów I Rzeczypospolitej. Na pomniku umieszczone są napisy w języku litewskim i polskim: „Za naszą i waszą wolność”.

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, pomnik i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

fot. Anna Krasulina

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)