Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający majora Henryka Dobrzańskiego ps. “Hubala”. Znaczek pocztowy o wartości 3,60 zł został wprowadzony do obiegu 22 czerwca – w 125. rocznicę urodzin legendarnego dowódcy.

W ten sposób Poczta Polska chce upamiętnić postać Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubala” –  ostatniego polskiego „zagończyka”,  wybitnego dowódcę kawalerii w czasie II wojny światowej.

Na znaczku zaprezentowano koloryzowane zdjęcie portretowe polskiego bohatera. Oprócz tego Poczta Polska wydała w limitowanej wersji kopertę pierwszego dnia obiegu (FDC), na którym widnieje fotografia majora w otoczeniu hubalczyków.

Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle. Na kartach historii zapisał się jako mjr „Hubal”, jeden z legendarnych dowódców II wojny światowej, który nie złożył broni i nie zdjął munduru. Gdy wybuchła I wojna światowa, mając zaledwie 17-lat, wstąpił jako ochotnik do Legionów Polskich i walczył o wyzwolenie i niepodległość Ojczyzny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. brał udział w walkach z Ukraińcami o odzyskanie Przemyśla i Lwowa. W 1920 r. uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za okazane męstwo i czyny bojowe został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Karierę wojskową łączył ze sportem jeździeckim – był członkiem polskiej ekipy na międzynarodowe zawody konne, w których odnosił liczne sukcesy. W 1928 r. został powołany jako zawodnik rezerwowy do reprezentacji na IX Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie.

Po wybuchu II wojny światowej mjr Dobrzański został zastępcą dowódcy 110. Rezerwowego Pułku Ułanów. Walczył z Niemcami i Rosjanami przebijając się do Puszczy Augustowskiej gdzie nastąpiło rozwiązanie pułku. Mjr Dobrzański z grupę żołnierzy wyruszył na pomoc broniącej się jeszcze Warszawie. Po kapitulacji Warszawy wraz z grupą około 50 ochotników postanowił kontynuować walkę. W październiku 1939 roku, pod pseudonimem „Hubal”, rozpoczął organizację konspiracyjnych placówek oporu, gdyż, jak sądził, wiosną 1940 r. ruszy ofensywa aliantów i będzie potrzebne wojsko. Utworzył Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego, który w marcu 1940 r. liczył ponad 300 żołnierzy.

Wiosną 1940 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji oddziału „Hubala”. Z końcem kwietnia, z resztką oddziału, przeniósł się w lasy spalskie i zatrzymał się w zagajniku koło wsi Anielin. Rankiem 30 kwietnia 1940 r. zginął ugodzony śmiertelnie niemiecką kulą.

Źródło: mik.waw.pl

Grafika: tomaszow.tit.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)