W Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie odbędzie się wystawa poświęcona najpopularniejszym w II Rzeczypospolitej kresowym uzdrowiskom (Szkło, Lubień, Niemirów, Morszyn, Truskawiec i Druskieniki – wszystkie te miejsca stanowiły wówczas słynne źródła wód naturalnych). Wystawa przedstawia również dzieje oraz funkcjonowanie tych uzdrowisk w okresie międzywojennym.

Ekspozycja rozpoczyna się od początków polskiej balneologii w XVI wieku oraz porusza m.in. tematykę lekarsko-zabiegową, wątek związany z modernizmem w kontekście architektury uzdrowiskowej czy też wątek rozrywki (muzyka, sport, kluby towarzyskie).

Józef Piłsudski, regularny kuracjusz Druskienik, tak w 1924 r. zachwalał to polskie wówczas uzdrowisko:

„Doktorzy zalecają, bym jechał leczyć się za granicę, a ja pragnę na lato wyjechać do Druskienik. Doktorzy mają swoją politykę, a ja swoją. Gdyby oni znali kresy, tamtejsze drzewa, powietrze i lud tamtejszy, nasze potrawy i przyzwyczajenia, na pewno zmieniliby swoją politykę (…)”

Program wernisażu:

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca, godz. 11.00

11:00 Uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej na pl. Litewskim.
20:00 Uzdrowiskowa potańcówka z Marianem Hemarem oraz pokaz mody lat 20. i 30. w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego “Belriguardo” (przed Pałacem Lubomirskich).

Źródło: zamek-lublin.pl

Na zdjęciu: marszałek Józef Piłsudski w Druskienikach – 1926 r.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)