W sobotę 2 lipca 2022 r. w starej bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się 29. ceremonia wręczenia nagród czasopisma „Przegląd Wschodni”. Nagroda przyznawana jest od 1994 roku za najlepszą książkę naukową o tematyce wschodnioeuropejskiej.

Redakcja kwartalnika przyznała Panu Zbigniewowi Opackiemu pierwszą nagrodę za pracę historyczną poświęconą Wydziałowi Humanistycznemu Uniwersytetu Wileńskiego im. Stefana Batorego w okresie międzywojennym.

Nagrodę w kategorii „Prace zagraniczne” dostał Pan Kazuhiko Sawada z Saitamy (Japonia) za swoją książkę: „Historia Bronisława Piłsudskiego. Polak, którego nazywano królem Ajnów”.

Nagrodę w nominacji „Praca ze źródłami” odebrała Pani Jolanta Żynduł z Warszawy za przygotowanie do wydania tomu: „Bronisław Piłsudski. Magazyn 1882-1885″.

Nagrodę w kategorii „Historia Polaków na Wschodzie” otrzymał pan Dariusz Węgrzyn z Katowic za trzytomową pracę: „Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku”.

Nagrodę w nominacji „Popularyzacja tematyki wschodniej” otrzymał Pan Adam Hlebowicz z Warszawy za pracę „Podróż na Wschód”.

Uroczysta gala została zorganizowana przez Studium Europy Wschodniej UW oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą “Polonika”.

Źródło: pr24.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)