W ramach obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej sowieckiej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej 18 lipca w Augustowie odbędą się uroczystości pogrzebowe pierwszej odnalezionej ofiary sowieckiego ludobójstwa. Jest nią porucznik Wacław Sobolewski „Sęk” (dowódca jednego z oddziałów AKO operujących na terenie Puszczy Augustowskiej). Polski żołnierz został zabity podczas Obławy przez NKWD podczas próby ucieczki. Jego szczątki odnalazł i zidentyfikował IPN.

Dwie główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Gibach. Pierwsza, przygotowana przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, który zrzesza rodziny ofiar, odbędzie się 9 i 10 lipca w otwartym w tym roku miejscu poświęconym ofiarom obławy, w lesie niedaleko Gib oraz w kościele w Gibach. W programie znalazła się m.in. rekonstrukcja historyczna w Puszczy Augustowskiej i bogate uroczystości religijne, z udziałem ks. Prałata Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, który w Obławie stracił ojca i dwie siostry, żołnierzy AK. Następne uroczystości w tradycyjnym miejscu obchodów rocznic obławy, czyli w Gibach (kościół i symboliczny cmentarz ofiar obławy) odbędą się w trzecią niedzielę lipca. Ich głównym organizatorem jest gmina Giby.

Obława Augustowska to największa zbrodnia na Polakach dokonana przez Sowietów po zakończeniu II wojny światowej. Jak wskazują polscy historycy, zaaresztowani przez sowieckich okupantów Polacy zostali wywiezieni w kierunku Białorusi i rozstrzelani.

Na podst. pch24.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)