W ramach obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej sowieckiej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej – 18 lipca w Augustowie odbędą się uroczystości pogrzebowe pierwszej odnalezionej ofiary tego sowieckiego ludobójstwa. Ofiarą jest porucznik Wacław Sobolewski „Sęk”, dowódca jednego z oddziałów AKO działających w Puszczy Augustowskiej. Polski żołnierz został zabity przez NKWD podczas Obławy, gdy próbował uciekać. Jego szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez IPN.

Dwie główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Gibach. Pierwsza, organizowana przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, zrzeszający rodziny ofiar, odbędzie się 9 i 10 lipca przy nowo odsłoniętym upamiętnieniu poświęconym ofiarom obławy, w lesie niedaleko Gib oraz w kościele w Gibach. Program obejmuje m.in. rekonstrukcję historyczną w Puszczy Augustowskiej oraz bogate uroczystości religijne z udziałem ks. Prałata Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, który w obławie stracił ojca i dwie siostry, żołnierzy AK. Kolejne uroczystości odbędą się w tradycyjnym miejscu obchodów rocznic obławy, czyli w Gibach, przy kościele i symbolicznym cmentarzu ofiar obławy, w trzecią niedzielę lipca. Głównym organizatorem tych uroczystości jest gmina Giby.

Obława Augustowska to największa zbrodnia na Polakach dokonana przez Sowietów po zakończeniu II wojny światowej. Jak wskazują polscy historycy, zaaresztowani przez sowieckich okupantów Polacy zostali wywiezieni w kierunku Białorusi i rozstrzelani.

Źródło: wb24.org/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)