W Internecie powstała petycja pod inicjatywą budowy – w stolicy Polski – Pomnika Konstantego Kalinowskiego. Podpisy zostaną przekazane do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Autorzy petycji uważają, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę potrzebny jest symbol, który zjednoczy narody dawnej I Rzeczypospolitej.

“Pomnik wspólnego bohatera Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy Konstantego Kalinowskiego może stać się godnym i wspaniałym miejscem gdzie np. będziemy mogli świętować (co ważne – wspólnie świętować!) ważne rocznice i na nowo budować wspólnotę (w tym przypadku narodów Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski). Takie symbole są nam niewątpliwe bardzo potrzebne” – czytamy w petycji.

„Tolka tagdy zażyvieŝ ŝĉaliva kali nad taboj uże maskala nia budzie”. (W wolnym tłumaczeniu – „tylko wtedy będziesz szczęśliwy jeśli nie będziesz pod panowaniem Rosji”) Powyższe słowa są oczywiście autorstwa Konstantego Kalinowskiego. Pisane w czasach Powstania Styczniowego z 1863 roku w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę są aktualne jak nigdy wcześniej”.

Autorzy petycji proszą Urząd Miasta o pozytywne rozpatrzenie prośby oraz o wygospodarowanie i zarezerwowanie środków finansowych na ogłoszenie konkursu na pomnik bohatera Powstania Styczniowego.

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)