Przez całe sobotnie popołudnie do Sanktuarium Maryjnego w Trokielach zbierali się pielgrzymi z całej diecezji grodzieńskiej. Były to pielgrzymki piesze, rowerowe oraz wierni przybywający w zakresie indywidualnym, którzy się zgromadzili w tych dniach przed cudownym obrazem Matki Bożej Trokielskiej.

Tym razem uroczystość rozpoczęła się mszą wieczorną przy ołtarzu polowym, którą celebrował arcybiskup emeryt Tadeusz Kondrusiewicz. Piękną częścią uroczystości odpustowych była msza w nocy oraz procesja ze świecami po miasteczku.

Wierni zgromadzili się 10 lipca o 7 rano, zaczynając dzień godzinkami do Najświętszej Maryi Panny. Hasłem tegorocznej pielgrzymki w Trokielach było “Z Maryją do pokoju i jedności”. Godzinę przed mszą świętą odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń ślubnych. Niezwykle istotne było podkreślenie znaczenia rodziny i małżeństwa.

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w głównej mszy odpustowej. Niezwykle przejmująca była homilia, wygłoszona przez arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza. Wspomniał on o wojnie na Ukrainie, o ciężkiej sytuacji politycznej na Białorusi i o tych wszystkich przerażających wydarzeniach na całym świecie. Łzy w oczach pielgrzymów oraz owacje po zakończeniu homilii były uznaniem, oraz podziękowaniem dla arcybiskupa za jego postawę, przykład oraz za prawdę, którą głosi wśród ludzi.

Stronę muzyczną liturgii uświetnił zespół “Kresowiacy” z Lidy. Ogromne podziękowania należą się kustoszowi sanktuarium księdzu Jerzemu Biegańskiemu za piękną uroczystość i otwarte serce.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)