“Dewastacja Polskich miejsc pamięci na Białorusi nabiera obroty” – podał na Facebooku wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski. Tym razem do tchórzliwego i nieludzkiego ataku na rozkaz funkcjonariuszy łukaszenkowskiej bezpieki doszło w miejscowości Stryjówka pod Grodnem.

W zbiorowym grobie pochowani byli żołnierze AK, którzy polegli w bohaterskiej walce z niemieckim okupantem 20.09.1943 r. podczas przemarszu na teren Nowogródczyzny. W skład oddziału, według Kazimierza Krajewskiego, historyka IPNu wchodzili również partyzanci AK z powiatów sokólskiego i białostockiego. Podczas przemarszu oddział stoczył kilka potyczek z policją i żandarmerią niemiecką. (m.in. pod Wiercieliszkami). Na postoju w Stryjówce oddział został zlokalizowany i okrążony przez oddziały niemieckie.

Pomnik w hołdzie poległym żołnierzom AK w Stryjówce postawiono w 1992 r. staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Mogiłą opiekowali się miejscowi Polacy oraz Stowarzyszenie Żołnierzy AK przy Związku Polaków na Białorusi.

Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i na świeżym powietrzu

fot. Marek Zaniewski

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, drzewo i na świeżym powietrzu

fot. Marek Zaniewski

Źródło: facebook.com/mark.zanevskij, flickr.com/polandmfa

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)