28 lipca 2022 przypadła 24. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. “Dlaczego dziś wspomnienia? To proste, osobiście byłem ciekaw, ile mediów, ile redakcji wspomni cesarza polskich poetów ostatnich 150 lat. Zbigniew Herbert był poetą, który przetrwa stulecia. Był przede wszystkim mądrym człowiekiem i prawdziwym erudytą, który zawsze sprzeciwiał się systemom zniewolenia” – powiedział w Radiu Wnet publicysta Tomasz Wybranowski.

Zbigniew Herbert zarzucał Miłoszowi pisanie „bardzo niesmacznych artykułów” w czasach stalinowskich. Miał też, jak mawia Bohdan Urbankowski, pretensje o pracę Miłosza dla PRL-owskiej dyplomacji. Krytykował również rozumienie roli poety przez późniejszego noblistę Cz. Miłosza, jako służebnej wobec polityków. Herbert i Miłosz to jak Mickiewicz i Słowacki. Ich drogi były równoległe, ale rozbieżne.

Twierdzę, że to On powinien był dostać Nobla. Wszystkie Noble począwszy od Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej po Olgę Tokarczuk, oddałbym wiedząc, że On otrzymał to wyróżnienie. W przeciwieństwie do innych artystów, tak jak Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert nigdy nie uległ stalinizmowi w poezji. Jako powstaniec warszawski i żołnierz AK

– podkreślił Wybranowski.

Zachęcamy do odsłuchania montażu słowno – muzycznego Tomasza Wybranowskiego poświęconego wielkiemu polskiemu poecie. W programie można usłyszeć utwory z albumu “Herbert”. To niezwykły hołd muzyków dla Zbigniewa Herberta, kiedy w 2009 roku przypadała jego 85. rocznica urodzin.

 

Źródło: Radio Wnet

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)