Gazeta “Rzeczpospolita” opublikowała artykuł, w którym zostały przedstawione oskarżenia wobec działacza Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Polak od półtora roku przebywa w areszcie śledczym za “rozpalanie waśni na tle narodowym”.

Z uzyskanych przez dziennikarza Rzeczpospolitej informacji wynika, że prokuratorzy uznali w szczególności wypowiedzi Poczobuta o wydarzeniach z 17 września 1939 r. za „podżeganie do nienawiści narodowej”. Ponadto dowodem oskarżenia stały się wypowiedzi Andrzeja Poczobuta w obronie niszczonego od lat przez reżim polskiego szkolnictwa na Białorusi.

Do sprawy karnej dołączono także artykuł dla Gazety Wyborczej o brutalnym zdławieniu białoruskich protestów powyborczych w 2020 roku oraz napisany w 2006 roku dla Magazynu Polskiego tekst o Anatolu Radziwoniku, jednym z dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego w obwodzie grodzieńskim.

Andrzej Poczobut jest wieloletnim dziennikarzem i publicystą “Gazety Wyborczej”, “Głosu znad Niemna” oraz “Magazynu Polskiego”. Aktywnie działał na rzecz ochrony praw mniejszości polskiej na Białorusi.  Jest autorem książki „System Białoruś”, w której opisana została geneza oraz funkcjonowanie autorytarnych rządów na Białorusi.

Źródło: TV Biełsat/rp.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)