Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy uchylił decyzję władz rejonowych w Ostrowcu o zmianie nazwy biblioteki, która od sierpnia miała nosić imię białoruskiego krytyka literackiego i pisarza Adama Maldzisa. Decyzja została podjęta na wniosek prorosyjskiej aktywistki Olgi Bondarewej. W swoim donosie działaczka napisała, że jest oburzona „niekontrolowanym rozpasaniem nacjonalistów i propolskich kolaborantów”.

W czerwcu 2022 r. do Ostrowieckiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego wpłynął apel członków stowarzyszenia społecznego „Białoruski Fundusz Kultury” o utrwaleniu pamięci urodzonego na ziemi ostrowieckiej krytyka i historyka literatury Adama Maldzisa. 24 czerwca 2022 r. została wydana decyzja Ostrowieckiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego  nr 461 „W sprawie zmiany nazwy państwowej instytucji kultury „Ostrowiecka Biblioteka Rejonowa”.

W lipcu Olga Bondarewa złożyła donos do władz obwodowych w Grodnie. Najpierw w urzędzie poinformowano, że nie planują anulowania decyzji o zmianie nazwy biblioteki. Jednak ostatecznie argumenty o „propolskiej postawie” i „ukrytym nacjonalizmie” Maldzisa przeważyły.

Adam Maldzis – wybitny krytyk literacki, historyk, pisarz, badacz polsko-białoruskich związków literackich i dziennikarz, laureat Nagrody Przeglądu Wschodniego im. Aleksandra Gieysztora (2005 r.). Główne jego prace: Białorusko-polskie związki literackie w ostatnim trzydziestoleciu XIX w. (1964), Tworczaje pabracimstwa (1966), Padarożża u XIX stahoddzie (1969), Tradycyi polskaha aswietnictwa u biełoruskoj literatury XIX w. stahoddzi (1972); artykuły o W. Syrokomli i E. Orzeszkowej, reportaż o społeczno-kulturalnych stosunkach obu narodów.

Adam Maldzis zmarł w styczniu tego roku w wieku 89 lat.

Źródło: hrodna.life/studium.uw.edu.pl

Fot. Facebook/Oleg Khomenko

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)