Podczas wyjątkowego koncertu polskiej piosenkarki Marty Zalewskiej zabrzmią słynne „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Będą jej towarzyszyć wykonawcy z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Romantyzmu Polskiego w Wilnie – mieście, w którym 200 lat temu wydane zostały po raz pierwszy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Aby wspólnie świętować tę szczególną rocznicę, TVP Polonia podjęła się produkcji koncertu, który przyczyni się do upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnej dla Polski i Litwy historii, kultury i sztuki. Znakomita artystka polskiej sceny alternatywnej, Marta Zalewska, przygotowała wyjątkowy repertuar, oparty na poezji polskiego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza.

Usłyszymy m.in. adaptację muzyczną takich jego utworów literackich jak: „Do przyjaciół”, „Rękawiczka” czy „Wielka improwizacja”. Aby podkreślić międzynarodowy charakter widowiska, do występów zaproszeni zostali również artyści z Litwy, Ukrainy i Białorusi.

W kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych inicjatywa wyrażająca solidarność krajów Europy Środkowo-Wschodniej, oparta na ugruntowanych więzach kulturowych pomiędzy narodami, wydaje się dzisiaj szczególnie potrzebna.

Koncert pt. „Ballady i romanse” odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie o godz. 21.00 (czasu litewskiego). Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Źródło: TVP Wilno

Fot. TVP

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)